Denne artikkelen er produsert og finansiert av Forsvarets forskningsinstitutt - les mer.

Disse robotene skal bryte gjennom fiendens linjer

Norge og Sverige har gått sammen for å teste ut militære operasjoner der ubemannede kjøretøyer (UGV) samarbeider med droner i luften.

Her blir åtte ubemannede kjøretøyer fjernstyrt samtidig i et norsk øvingsfelt.
Publisert

Tidligere i år skjedde den hittil største testen med ubemannede militære kjøretøyer i Norge.

Scenarioet som ble spilt ut var dette:

En gruppe ubemannede kjøretøyer har fått i oppdrag å bryte gjennom fiendens linjer.

I luften svever overvåkingsdroner og angrepsdroner som hjelper kjøretøyene med å finne og bekjempe trusler på veien.

Oppdraget er å få det siste ubemannede kjøretøyet, en svensk fjernstyrt lastebil, forbi fienden.

Alle dronene og kjøretøyene fjernstyres fra en kommandoplass.

Droneforskere fra Forsvaret forskningsinstitutt (FFI) er med for å spille fiende. De har også droner i lufta som forsøker å stoppe og lage trøbbel for de ubemannede kjøretøyene på blå side.

Fra dronene slipper de tennisballer i stedet for granater.

Dronesverm bevæpnet med tennisballer.

Testet teknologi, ikke taktikk

Både Hærens Combat-lab og den svenske Armeen deltok.

Hærens Combat-lab er en avdeling under Hærens våpenskole.

Der utvikles og testes ny teknologi, taktikk og løsninger for soldatene, stridsvognene og våpnene som brukes på landjorda.

Flere norske og svenske forskningsmiljøer deltok, sammen med observatører fra Finland, Danmark, Belgia og Nederland.

Kim Mathiassen er forskningsleder for manøver og robotikk på FFI. Han er tydelig på at dette ikke var en øvelse der de øvde på en konkret stridssituasjon.

– Scenarioet er kun et rammeverk for å teste teknologien. Målet var å feile, lære, oppdage svakheter, begrensninger og muligheter med de ubemannede systemene, både teknisk og konseptuelt, sier han.

Løser ett problem om gangen

– I første omgang er målet å komme seg fra A til B i en koordinert fjernstyrt operasjon, sier Sven Bjerke.

Det er nok av erfaringer å ta med seg videre fra et slikt eksperiment.

  • Hvordan er arbeidsbelastningen og den kognitive belastningen for operatørene?

  • Har de kontroll og oversikt?

  • Fungerer kommunikasjonen mellom operatør og kjøretøy?

  • Fungerer det å mate alle observasjoner fra overvåkingsdroner og UGVer inn i systemet som styrer kampen?

– Vi har det ikke travelt. Er det noe som svikter, stopper vi helt opp og løser det problemet, forklarer Sven Bjerke.

Han jobber ved FFI, som et bindeledd mellom kampstyrkene i Hæren og forskningen ved FFI.

Å fjernstyre så mange kjøretøyer krever sitt av nettverket. Hva hvis kommunikasjonen blir jammet?

– Det jobbes det med parallelt, men vi ser ikke på det her i dette eksperimentet. Vi må ta én ting om gangen. I første omgang er målet å komme seg fra A til B i en koordinert fjernstyrt operasjon, sier Bjerke.

Debrief etter dagens gjennomkjøring. Norsk, svensk, finsk, dansk og nederlandsk personell deler erfaringer.

Forsvaret forventer UGV-revolusjon

Bjerke legger ikke skjul på at det er mye utvikling som gjenstår.

– Det har skjedd en stor utvikling av luftdroner (UAV) de siste fem årene. Det kommer til skje innenfor UGV også. Da gjelder det å være posisjonert og ha testet ting på forhånd.

Han mener det uformelle internasjonale samarbeidet er et av hovedpoengene med eksperimentet.

– Vi er parallelle fagmiljøer som jobber med de samme grunnproblemene. Norge, Sverige og Finland deler dessuten noen utfordringer som ikke andre har, blant annet topografi og vinterklima. Leverandørene tar ikke alltid hensyn til våre behov, sier Bjerke.

Han forteller at Norge var tidlig ute med å teste UGV, men at Sverige nå har tatt oss igjen når det gjelder UGV-strategi og ressursbruk.

– Vi har gjort en del erfaringer på veien, og vet litt om hvilke feil vi bør unngå. Nå kan vi også høste av deres erfaringer og kunnskap. Da slipper vi å gjøre samme feil to ganger, sier Bjerke. 

Referanser:

Marius Thoresen, Kim Mathiassen mfl.: Development of off-road autonomy for unmanned ground vehicles. FFI-Rapport 2026, 2026.

Einar Østevold, Sven Bjerke mfl.: Fremtidens kampenhet – operativt og teknologisk grunnlag. FFI-Rapport 2023, 2023.

Dan Helge Bentsen, Sven Bjerke, Kim Mathiassen mfl.: LandX23 - target acquisition and engagement. FFI-Rapport 2024, 2024.

Eilert André Mentzoni, Sven Bjerke, Kim Mathiassen mfl.: LandX22 – Experimentation with uncrewed systems in a future combat unit. FFI-Rapport 2024, 2024.

Kim Mathiassen mfl.: Making the Milrem Themis UGV ready for autonomous operations. Proc. SPIE 11758, Unmanned Systems Technology XXIII, 2021. Doi.org/10.1117/12.2585879

Kim Mathiassen mfl.: Demonstrating Interoperability Between Unmanned Ground Systems and Command and Control Systems. Int. J. Intelligent Defence Support Systems, 2021. Doi.org/10.1504/ijidss.2021.115236

Marius Thoresen, Kim Mathiassen mfl.: Path Planning for UGVs Based on Traversability Hybrid A*. IEEE Robotics and Automation Letters, 2021. Doi.org/10.1109/LRA.2021.3056028

Powered by Labrador CMS