Denne artikkelen er produsert og finansiert av Norges geologiske undersøkelse - les mer.
Store områder målt: Geofysikk viser noe ingen ser
Forskerne har nå unike geofysiske data fra 2.600 kvadratkilometer i Møre og Romsdal. Alt er målt fra helikopter.

– De nye datasettene er hentet inn ved målinger fra helikopter. Vi har flydd mer enn 13.000 linjekilometer. Området som er dekket, er 26 ganger større enn Ålesund kommune.
Det forteller forsker Marie-Andrée Dumais ved Norges geologiske undersøkelse (NGU).
Flere geofysiske data
Geofysikk gir et bilde på noe ingen kan se med det blotte øye.
Magnetiske data viser berggrunnens magnetiske egenskaper. Det kan for eksempel peke på innhold av jern.
Radiometriske data forteller om konsentrasjoner av de radioaktive grunnstoffene kalium, uran og thorium. Det kan blant annet si noe om mulighetene for energi fra dypet, men også om faren for radon.
Elektromagnetiske data viser elektrisk motstand. Det brukes til å forklare hvor lett eller vanskelig bergartene har for å lede elektrisitet.

Kartlegging på bakken
Dumais forteller at ved å tolke dataene sammen kan man finne de fysiske og kjemiske egenskapene i undergrunnen.
Dette er viktig for geologer når de skal identifisere bergarter og mineraliseringer. Og når de skal kartlegge sprekker.
– Det nye datasettet har mye høyere oppløsning og er mer detaljert enn det vi har fra før.
I Møre og Romsdal vil dette bidra til å forbedre det geologiske kartet over bergrunnen.
– Samtidig kan det bli enklere for leteselskaper å tolke mulighetene i jern-titan-forekomsten som finnes i området, sier hun.
Datasettet dekker Kristiansund, Averøy, Hustadvika, Aukra, Gjemnes, Tingvoll, Rauma, Vestnes, Molde og Ålesund kommuner. Innhenting, bearbeiding, visualisering, og en presentasjon av datasettet i kart, er nå dokumentert i en ny NGU-rapport.

Utfordrende å fly
En del av arbeidet har vært utfordrende:
– Databehandlingen som er gjort av våre egne operatører om bord i helikopteret, har krevd høy grad av årvåkenhet.
Bratt terreng med fjorder og fjell, kraftledninger, tåke på toppene og områder som krever ekstra aktsomhet har gjort det krevende å fly.
– Heldigvis har vi hatt tilgang på både erfarne og dyktige piloter, sier NGU-forsker Marie-Andrée Dumais.
Referanse:
Frode Ofstad og Marie-Andrée Dumais mfl.: Helicopter-borne magnetic, electromagnetic and radiometric geophysical survey in a selected area of Møre og Romsdal County. NGU-rapport, 2024.
.
Les også disse sakene fra Norges geologiske undersøkelse:
-
Disse landformene er på rødlista for natur
-
Dette kan gi raskere kartlegging av fare for kvikkleireskred
-
Norske innsjøer skjuler ekstreme naturhendelser
-
Forskere avslørte én million år gamle landformer
-
Hvordan oppdager man kvikkleire?
-
Kleberstein kan gi svar om de gamle kirkene i Bergen: ‒ Korskirken kan ha stått ferdig før Mariakirken