Musikk er en evne apene mangler, ifølge artikkelen.
Men nå har det skjedd noe. I Mexico har forskere faktisk lært makaka-aper å holde takten til musikk.
– Nå må vi tenke litt nytt rundt rytme hos aper og andre arter som ikke lærer vokalisering, sier Peter Svenonius, professor ved UiT Norges arktiske universitet.
Men først: Hvorfor har man trodd at aper ikke kan holde rytmen? De likner jo på oss mennesker når det gjelder veldig mye annet, som for eksempel at de ler, bruker kroppsspråk og har navn på hverandre.
Likevel regnes evnen til å oppfatte og bevege seg etter rytmer som unik for mennesker og for enkelte fuglearter.
Vi lærer det allerede som små barn, og det krever en
del av oss, for eksempel koordinasjon, gjenkjenning og det å kunne forutse
hva som kommer.
Det har faktisk vært et lite mysterium hvorfor denne ferdigheten
er så sjelden ellers i dyreriket.
Evnen til å vokalisere
Ifølge en pressemelding
fra det vitenskapelige tidsskriftet Science handler det om evnen til å vokalisere. Altså det å lære komplekse lyder til å kommunisere med. Forsker mener dette har en sammenheng med evnen til å finne og holde rytmen.
Men selv om makake-apene har vansker med å lage ord, har forskere likevel klart å lære dem å holde takten til tre utvalgte sanger.
Den nye studien
ble nylig publisert i det vitenskapelige tidsskriftet Science.
Spennende forskning
Det var professor Svenonius som ble intervjuet i forskning.no-artikkelen i 2009, og som sa at aper ikke har rytmer.
Han synes det forskerne har gjort, er spennende.
– Studien viser at vi må tenke litt nytt rundt rytme hos aper og andre arter som ikke lærer vokalisering, sier han til forskning.no.
Etter mennesker er makaker den gruppen av primater som har størst geografisk utbredelse, ifølge Store norske leksikon. Akkurat denne apen lever i Eilenburg Zoo i Eilenburg i Tyskland.(Foto: AP / NTB)
Den ekte musikken
Annonse
I et laboratorium spilte forskerne tre utvalgte sanger til to makake-aper. De hadde tidligere blitt trent til å bruke metronom.
Apene fikk belønning når de traff riktig
tempo i hver sang.
Det viste seg at begge to var ganske stødige. De slo takten stabilt på alle sangene, og da forskerne endret tempoet, justerte apene seg etter det.
De fortsatte å slå takten selv når
forskerne fjernet belønningen.
Fortsatt ikke spesielt musikalske
Svenonius har likevel noen innvendinger til forsøket.
Apene fikk nemlig trene veldig lenge.
Først ble de trent på metronom mot belønning. Deretter fikk
de trene på tre sanger som forskerne valgte ut fordi de hadde spesielt tydelig
takt. De hadde også et tempo som lignet metronomen de trente på i
starten.
I tillegg fikk de flere hundre forsøk på å slå riktig takt.
– De måtte altså trene lenge, uten egentlig å vise så stor musikalsk glede, sier Svenonius.
Peter Svenonius er professor i engelsk språkvitenskap ved UiT-Norges arktiske universitet.(Foto: Torje Jenssen / UiT)
Ikke naturlig adferd
Forskerne bak studien presiserer at det å slå takten, trolig ikke er
naturlig adferd for apene.
Annonse
– Det ser ikke ut til å falle naturlig for aper å slå i takt med musikk, selv om de kan være trent opp til å gjøre det, sier Svenonius.
Likevel viser en annen studie fra tidligere i år at sjimpanser
i skogen trommer på trestammer, og at denne tromminga har en
viss takt.
Forskerne tror denne trommingen er en form for kommunikasjon. Da sjimpansene var på reise for eksempel, informerte de gruppemedlemmer om hvem de var, hva det gjorde og hvor de var ved å tromme.
– I de tilfellene at det har blitt observert at aper
trommer spontant, er det ikke musikalsk – det er med en enkel rytme i
gjentatt slåing for å trekke oppmerksomhet, kanskje for å signalisere noe som «her er vi».