Jordskjelv på Østlandet målt til 3,6: Episenter rett nordøst for Lillestrøm

Et skjelv målt til på styrke 3,6 rammet det sentrale Østlandet søndag formiddag. Det er meldt om kraftige rystelser i Oslo og Bærum.

NGI-kart som viser jordskjelv i på Østlandet med fargekodet intensitet.
Slik rammet jordskjelvet søndag morgen det sentrale Østlandet, ifølge EUs jordskjelvtjeneste.
Publisert

Artikkelen oppdateres.

Hus over hele Oslo-området ristet da det drønnet klokken 9.24 søndag. Flere steder på Østlandet kunne folk merke jordskjelvet.

NORSAR har målt det til styrke 3,6.

– Et jordskjelv med styrke på 3,6 inntraff i morges kl. 09.25 lokal tid, i nærheten av Jessheim, omtrent 40 km nordøst for Oslo, skriver NORSAR i en melding.

Jordskjelv med en styrke på mer enn 3 er ikke uvanlige i østlandsområdet, ifølge NORSAR. De siste 25 årene har åtte slike skjelv funnet sted. Det siste med en høyere anslått styrke enn dagens jordskjelv, fant sted i 2004.

Osloforkastningen

Oslo-området ligger i den såkalte Osloforkastningen. Dette er en geologisk formasjon som ble til for rundt 300 millioner år siden. 

– Jordskorpen her har mange mindre forkastninger, og selv små endringer i spenninger i overflaten kan føre til bevegelse i disse. De fleste jordskjelv her oppstår i områdene rundt disse forkastningene, skriver NORSAR.

På forskning.no kan du lese en geologs beskrivelse av den voldsomme dannelsen av dette landskapet for hundrevis av millioner år siden.

Fem kilometer dypt

Episenteret, altså der hvor skjelvet oppsto, var 24 kilometer nordøst for Oslo og sju kilometer nordøst for Lillestrøm, opplyser EUs jordskjelvtjeneste, EMSC.

EMSC målte først skjelvet til styrke 3.

Jordskjelvet som rammet Østlandet søndag, hadde en dybde på fem kilometer, opplyser overvåkningsorganet.

Det er ikke registrert noen skadet etter skjelvet. 

– Vi jobber nå med å kartlegge konsekvenser av skjelvet. Nødetatenes ressurser, samt øvrige beredskapsressurser er varslet, skriver operasjonsleder Tore Gulbrandsen i Oslo-politiet i politiloggen, ifølge NTB.

Skjelv med styrke 5,4 rammet Oslo i 1904

Sist Oslo ble rammet av et nokså stort jordskjelv, var i 1904. Det var et mye kraftigere skjelv enn det folk fikk oppleve søndag: 

Jordskjelvet i 1904 hadde en styrke på 5,4 på Richters skala og kunne merkes fra Namsos i nord til Polen i sør, og helt til Helsingfors i øst.

Mange hadde problemer med å stå oppreist på gaten. Bygninger fikk skader. En av byens største kirker måtte rives etterpå.

Men ingen personer ble alvorlig skadet.

Du kan lese mer om dette skjelvet i 1904 på forskning.no.

Jordskjelv ute i havet i 2022

Også i  2022 fikk folk i deler av Norge merke et jordskjelv. Skjelvet kunne kjennes over mye av Vestlandet og så langt sør som Jæren. Østover skal folk ha merket skjelvet så langt unna som i Drammen, skrev forskning.no.

Skjelvet ble målt til magnitude 4,7 og var det kraftigste som var målt i Nordsjøen på 33 år, opplyste instituttet NORSAR.

Et jordskjelvs magnitude er et tall som brukes for å sette mål på energien et jordskjelv utløser. Størrelsen er omtrent den samme som man måler med Richters skala.

Opptatt av naturvitenskap og verdensrommet?

Ikke bli et fossil, hold deg oppdatert på dyr, planter, verdensrommet og mye mer mellom himmel og jord med nyhetsbrev fra forskning.no.

Meld meg på

Powered by Labrador CMS