Norsar-ekspert om jordskjelvet:
– Kan ikke varsle om tidspunkt

Ekspertene kan fremdeles ikke forutsi når et jordskjelv vil ramme.

To kvinner står foran ruinene av en kollapset bygning mens redningsarbeidere søker i mørket.
To kvinner står utenfor en sammenrast bygning og venter i Caracas i Venezuela. Redningspersonell leter etter den enes sønn og den andres barnebarn etter jordskjelvet 25. juni.
Publisert
Legg til forskning.no som en foretrukken kilde til dine google-søk.

Det skriver Volker Oye, forskningsleder og avdelingsleder i Norsar, i en epost til NTB.

Norsar er en uavhengig forskningsstiftelse, med seismologi og seismisk overvåking som spesiale.

Det man vet

– Vi kan ikke forutse jordskjelv hvis man er interessert i tid, sted og styrke samtidig. Og det er det som trengs for å kunne varsle, sier han og forklarer:

– Det vi vet, er i hvilke områder det oppstår jordskjelv, sannsynligheten for jordskjelv og om styrken vil være høy eller lav, men tidspunkt er fortsatt ikke mulig å varsle om.

Selv om det er kommet fremdrift i varslingen av når såkalte etterskjelv sannsynligvis vil komme, så er det også knyttet stor usikkerhet til dette, ifølge Oye.

Forskjellen

Jordskjelv måles i en størrelse som kalles magnitude – altså styrke. Styrken oppgis som oftest ved hjelp av Richters skala eller den mer moderne Momentmagnitude-skalaen, ifølge Norsars jordskjelvside.

Det sterkeste skjelvet i Venezuela hadde en styrke på 7,5. Til sammenligning ble jordskjelvet som rammet Østlandet i april i år – og skremte svært mange – målt til styrke 3,6. Forskjellen forklarer Norsar-eksperten slik:

– Magnitude-skalaen er logaritmisk, det betyr at hver magnitude opp – for eksempel fra 5 til 6 – betyr at bruddflaten blir 10 ganger større, og energien som blir utløst, er 30 ganger større.

Dybden også viktig

Hvor store ødeleggelsene blir, avhenger av selve skjelvet og hvor stort det blir, og også hvor langt unna man er.

– Er skjelvet dypt, blir det mindre ødeleggelse, sier han.

Det første skjelvet i Venezuela hadde styrke 7,2 i en dybde av 22 kilometer. Det neste, som kom 39 sekunder senere, var på 7,5 i en dybde av 10 kilometer, ifølge BBC.

I Norge er det veldig liten sannsynlighet for store skjelv, selv om det kan skje, opplyser Volker Oye. Da vil det være byer som Oslo, Bergen og Stavanger, med mye infrastruktur, som blir hardest rammet.

– Mest ødeleggelse vil det bli hvis et stort skjelv, med magnitude 6 og større, skjer rett i nærheten av en av de store byene.

Norske byggekrav

Norske byggekrav er basert på Eurokoden, et europeisk samarbeid tilpasset norsk geologi og seismisk aktivitet. Norsar har også laget et såkalt soneringskart , som brukes for å dimensjonere bygg i Norge og ifølge forskningslederen er selve grunnlaget for norsk byggestandard med tanke på jordskjelv.

Da Norsar presenterte denne oppdaterte jordskjelvkatalogen og en ny metode for å anslå jordskjelvfare i Norge og på Svalbard i januar i fjor, uttalte Oye ifølge hjemmesiden at en av de største utfordringene med denne forskningen er å vurdere seismisk risiko med begrensede data.

– Både historiske data og digitale jordskjelvdata for Norge er relativt sparsomme, noe som gjør det vanskelig å utvikle robuste modeller for muligheten av fremtidige jordskjelv.

Feriefavoritter utsatt

For å oppleve jordskjelv over en styrke på 6, må man se til Jan Mayen eller Svalbard, der det ifølge Oye har vært slike skjelv i løpet av de siste ti årene.

– Ellers er det mest sannsynlig at man vil kunne få slike skjelv offshore i Nordsjøen, mens det er veldig usannsynlig for Fastlands-Norge – men ikke umulig, sier han til NTB.

Men nordmenn har noen feriefavoritter som er skumlere.

– Jeg mener hele vestkysten av Amerika, fra Alaska til Chile, og hele Karibia, samt Tyrkia, New Zealand til Japan og Himalaya er mest jordskjelvutsatt, sier Volker Oye.

Opptatt av naturvitenskap og verdensrommet?

Ikke bli et fossil, hold deg oppdatert på dyr, planter, verdensrommet og mye mer mellom himmel og jord med nyhetsbrev fra forskning.no.

Meld meg på

Powered by Labrador CMS