Uventet funn: Har oppdaget lakserosa og grønne stjerner

Det er sannsynligvis ekstremt mange av dem i vår egen galakse. 

Er det slik den grønne stjernen ser ut? Det
Publisert
Legg til forskning.no som en foretrukken kilde til dine google-søk.

Stjerner flest framstår kanskje som små punkter med hvitt lys for oss her nede. 

Men noen stjerner der ute skinner med svært uvanlige farger, ifølge en ny studie. 

– Det finner noen subklasser, og innenfor der er det noen ekstreme avvik, sier Håkon Dahle til forskning.no. Han er astronom ved Universitetet i Oslo og har jobbet mye med blant annet James Webb-teleskopet for å undersøke svært fjerne objekter. 

– De vil framstå som ganske tydelige grønne eller fiolette, sier han etter å ha sett på en ny studie om eksotiske stjerner. 

Han snakker om såkalte hvite dvergstjerner. De kalles hvite, men kan altså være langt mer fargerike enn det, ifølge en ny studie i tidsskriftet RAS Techniques and Instruments. 

Forskerne viser at de har funnet hvite dvergstjerner som er både lakserosa, fiolette, grønne og gule. 

James Webb-teleskopet

Romteleskop som ble skutt opp i 2021. Teleskopet er en etterfølger til romteleskopet Hubble (HST).

Teleskopets hovedspeil, som er seks meter i diameter, gir skarpere bilder enn Hubble-teleskopet.

Mens Hubble hovedsakelig observerer synlig lys og ultrafiolett stråling, registrerer James Webb-romteleskopet infrarød stråling som lettere trenger gjennom tynne interstellare og intergalaktiske skyer av støv og gass.

(Kilde: snl.no)

Slik framstiller en kunstner et gammelt system med en hvit dvergstjerne i midten.

Rester etter store stjerner

Hvor disse fargene kommer fra, skal vi komme tilbake til. 

Dette er rester etter store stjerner som har avsluttet sitt vanlige stjerneliv. Svært store stjerner blir til nøytronstjerner eller sorte hull, mens svært mange andre mindre stjerner blir til hvite dvergstjerner.

Da forsvinner de ytre lagene av stjernen når den er ferdig med å brenne sitt vanlig drivstoff. 

Vår egen sol vil bli en hvit dvergstjerne til slutt. Du kan les mer om solsystemets skjebne  på forskning.no. 

De er små, kanskje på størrelse med jorden. Dette er altså det som er igjen etter at resten av stjernen har forsvunnet ut i rommet. 

Hvite dvergstjerner er vanlige og de aller fleste er nettopp hvite. Lyset som disse stjernene sender ut vil oppleves som hvitt for oss på grunn av temperaturen til stjernen. 

Men i den nye studien har forskerne analysert lyset fra massevis av hvite dvergstjerner som finnes i nærheten av oss. Det finnes hundrevis av hvite dvergstjerner innenfor et område på rundt 60 lysår som er undersøkt av astronomer. 

I den nye studien har astronomene anslått hvordan lyset fra disse stjernene vil se ut for oss. 

Her vises spekteret og hvordan de rosa stjernene framstår, hvis vi kunne sett dem med egne øyne.

Og noen av disse stjernene gir oppsiktsvekkende utslag. 

– Det er et uvanlig arbeid, sier Håkon Dahle. 

– Man tar seg bryderiet med å sammenligne spektrene man har målt med menneskenes øyefølsomhet. 

Spekteret sier noe om hva slags grunnstoff det finnes i stjernen og lyset kan holde på mye informasjon. Les mer om spektroskopi på forskning.no. 

En hvit dvergstjerne avbildet av Hubble. Denne heter LAWD 37.

Grønn sol

Om du hadde kunne sett disse stjernene med egne øyne gjennom et teleskop eller fra et romskip ganske nærme stjernen, så ville lyset fra en av stjernene, kalt WD J1330+6435, sett tydelig grønt ut. 

– Hvis du hadde erstattet solen med den, så ville den sett veldig grønn ut, særlig om den sto høyt på himmelen, sier Dahle. 

Det var en ganske liten andel av stjernene som hadde oppsiktsvekkende fargene. Bare 3,4 prosent av stjernene i undersøkelsen hadde så ekstreme avvik, men denne undersøkelsen dekker et område på rundt 60 lysår rundt jorda. 

Dette er en bitte liten del av galaksen vår, Melkeveien, forteller Håkon Dahle.

Den er godt over 100.000 lysår på tvers, så det kan være flere hundre millioner slike fargerike «hvite» dvergstjerner i Melkeveien. 

Men hvor kommer fargene fra? 

Den grønneste stjernen de fant ser du øverst på diagrammet. Fulgt av en veldig blå variant.

Knuste planeter og asteroider? 

Det er ingen åpenbar grunn til at de hvite dvergstjernene ikke skal være hvite. Forskerne tror at fargene kanskje dannes på grunn av støv og stein i atmosfæren rundt dvergstjernene. 

Støvet og steinen er fullstendig pulverisert og eksisterer som atomer i selve atmosfæren. Her kan det være mange forskjellige grunnstoff-atomer.

– Det som forårsaker for eksempel den grønne fargen, er at det blå og røde lyset blir dempet av absorpsjon i atmosfæren til en hvit dvergstjerne. 

Forskjellige grunnstoffer i atmosfæren rundt stjernen tar til seg lys på forskjellige bølgelengder. For eksempel har den grønne stjernen sannsynligvis natrium, litium og kalsium i atmosfæren sin. 

Andre grunnstoffer vil gi andre farger på lyset. 

Sannsynligvis kommer grunnstoffene fra støvet som er igjen av planetsystemet som en gang gikk i bane rundt den opprinnelige, mye større stjernen. 

Planetene er nå borte og er kanskje erstattet av en lakserosa eller grønn klinkekule. 

Referanse:

Hollands mfl: Any colour you like: the diverse chromaticities of white dwarfs. RASTI 2026. DOI: /10.1093/rasti/rzag069

Opptatt av naturvitenskap og verdensrommet?

Ikke bli et fossil, hold deg oppdatert på dyr, planter, verdensrommet og mye mer mellom himmel og jord med nyhetsbrev fra forskning.no.

Meld meg på

Powered by Labrador CMS