Ny studie utfordrer den norske grensen for abort hjemme 

Abort hjemme etter uke 10? Dette sier forskningen og norsk ekspert.

Medikamentell abort omfatter at man tar to forskjellige piller: mifepriston og misoprostol
Publisert

Hvor langt i svangerskapet kan en kvinne ta abort i sitt eget hjem ved hjelp av piller? I Norge går grensen ved uke 10. 

En ny studie fra Skottland utfordrer den norske grensen for hjemmeabort. De skotske forskerne mener at kvinner trygt kan ta hjemmeabort helt frem til uke 12.

Etter at det ble lov å ta abort hjemme i 2003, velger 96 prosent av norske kvinner som ønsker å ta abort, å gjøre det hjemme.

Flesteparten av hjemmeabortene skjer før uke 10 i graviditeten, omtrent 90 prosent.

Men hva skjer om man venter noen uker lenger?

I Norge må aborten gjennomføres på sykehuset dersom grensen ved uke 10 passeres.

Mette Løkeland-Stai er overlege og har forsket på medikamentell abort i Norge.

Populært med hjemmeabort

Både i Norge og i Skottland kan kvinner i den tidlige perioden av graviditeten velge mellom medikamentell og kirurgisk abort.

Abort i Norge

  • ·Abort i Norge er gratis.
  • Du trenger ikke oppgi grunn for abort.
  • Du kan be om konsultasjon før og etter abort.
  • Om du trenger kan du be om 1-2 sykedager etter abort.
  • Fram til uke 10 har du rett til å velge mellom medikamentell og kirurgisk abort.
  • Fra uke 18 må du gå til nemd for å kunne få tillatelse til å ta abort.
  • Fra uke 22 er det som regel ikke lenger mulig å ta abort, med unntak av noen få tilfeller.
  • Det åpnes opp for å etablere abort i primærhelsetjenester. Sex og samfunn har et slikt prøveprosjekt på gang.

Målinger fra abortregisteret ved folkehelseinstituttet viser at andelen kvinner mellom årene 2000 og 2021 som velger medikamentell, har økt betraktelig – fra 42,3 prosent til 95,3 prosent.

Medikamentell abort innebærer at man tar to forskjellige piller, ifølge Helsenorge.

Den første stopper kroppen og livmoren fra å gi næring til fosteret. Den neste pillen er for å få kroppen til å støte ut fosteret.

Den medikamentelle aborten oppleves som en kraftig menstruasjon, hvor fosteret presses ut av livmoren.

Selv om dette er noe mange foretrekker å gjøre i eget hjem, oppfordrer leger og eksperter til ikke å gå igjennom prosessen alene. Å ha en støtteperson, kan være til stor hjelp på grunn av emosjonelt og psykisk press man kan oppleve.

For tidlig med norsk reform

Hvorfor kan man ikke ta abort hjemme hvis man er kommet lenger enn ti uker? Hva må til for at de norske anbefalingene skal kunne endres?

– Studiene som er tilgjengelige så langt, tyder på at det er trygt, sier overlege Mette Løkeland-Stai ved Abortregisteret ved Folkehelseinstituttet.

Men studiene er foreløpig for få og ikke store nok til at myndighetene på generelt grunnlag vil anbefale det i veilederen, ifølge Løkeland-Stai.

– Verdens helseorganisasjon anbefaler at behandlingen er tilpasset kvinnens behov. Vi kan derfor ikke utelukke at dette vil kunne være ønskelig og burde være tilgjengelig dersom det er medisinsk trygt. Om og når et slikt tilbud vil være tilgjengelig i Norge, vet vi ikke på nåværende tidspunkt.

Løkeland-Stai sier at å utføre en studie om hjemmeabort etter uke ti i Norge hadde vært spennende for forskningsfeltet. Men da burde man samtidig se på om kvinnene opplevde det som trygt og ønskelig.

Den skotske studien ser tilbake på data fra april 2020 til mars 2025. Studien hadde 371 pasienter. 258 av disse tok abort hjemme.

– Dette er jo en retrospektiv studie, og de ser bare på om det fungerte like godt og var like trygt å være hjemme som på sykehus fra et medisinsk synspunkt. Studien ser ikke på hvordan kvinnene opplevde det, så det bør inkluderes i videre studier. 

Fysisk og psykisk press

I artikkelen fra Skottland viser tall til at kvinner som tok abort hjemme, ringte hyppigere til helsetjeneste for hjelp og råd.

I en artikkel til nyhetsmagasinet Kilden, peker jordmor og forsker Eva Sommerseth på et mulig problem rundt dette: Noen fikk et telefonnummer å ringe, men når du sitter på toalettet og bare blør og blør, med sterke smerter, er du ikke i stand til å ringe et nummer der du ikke vet hvem som er i den andre enden.

Hver person opplever abort forskjellig. Noen føler lettelse, mens andre føler skyldfølelse. En blanding av forskjellige følelser er også vanlig.

Noen kvinner som har tatt abort for tjue år siden, kan fortsatt fortelle om hendelsen ned til hver minste detalj, ifølge Sommerseth. Dette er typisk for traumer.

Samtidig viser flere studier at de fleste kvinner som har tatt medikamentell abort er fornøyde. 

Færre norske kvinner tar abort i dag

Regjeringens statistikk om abort i Norge viser at antallet kvinner som tar abort, synker med tiårene. 

I 1980 var abortraten rundt 15 av 1.000 kvinner. I 2022 lå den på 9,8 per 1.000 kvinne i fertil alder. Dette blir omtrent 12.000 aborter årlig. 

Selv med større tidsrammer viser ikke statistikk at kvinner venter med å ta abort som en konsekvens av friere rammer. De fleste velger fortsatt å ta abort tidlig i graviditeten.

Referanser:

Opptatt av helse, psykologi og kropp?

Mat hjernen med nyheter fra forskning.no om sykdommer, psykologi, kosthold, sex, trening og andre av kroppens mysterier.

Meld meg på nyhetsbrev



Powered by Labrador CMS