Kreftforsker vant forskningspris

Professor Johanna Olweus er tildelt Kong Olav Vs kreftforskningspris på 1 million kroner for sin nyskapende forskning. Prisen deles ut av kong Harald.

Kong Olav Vs kreftforskningspris ble delt ut av kong Harald.
Publisert
Legg til forskning.no som en foretrukken kilde til dine google-søk.

Olweus er professor i immunologi ved Universitetet i Oslo og kreftforsker ved Radiumhospitalet. 

Hun har blant annet funnet en metode for å bruke T-celler fra friske blodgivere til å gjenkjenne og drepe kreftceller langt mer effektivt enn pasientens egne T-celler er i stand til. Det skriver Kreftforeningen i en pressemelding.

– Hun har flyttet grensene i et av verdens mest konkurranseutsatte forskningsfelt. Det som gjør henne helt spesiell, er at hun både leverer grunnforskning på høyeste internasjonale nivå og arbeider målrettet for å få funnene helt fram til pasientbehandling, sier generalsekretær Ingrid Stenstadvold Ross i Kreftforeningen.

Ross viser til at Olweus' arbeid har fått «betydelig internasjonal oppmerksomhet og gir nytt håp til pasienter».

Olweus er den 35. vinneren av Kong Olav Vs kreftforskningspris.

Opptatt av helse, psykologi og kropp?

Mat hjernen med nyheter fra forskning.no om sykdommer, psykologi, kosthold, sex, trening og andre av kroppens mysterier.

Meld meg på nyhetsbrev

Powered by Labrador CMS