Forskere fra Havforskningsinstituttet var nylig på tokt rundt Svalbard med studenter.
De brukte ruser og en rigg med kamera og agn for å undersøke hvor mye torskeyngel som finnes rundt øygruppen.
Ruser er et passivt fiskeredskap som fanger fisk ved at den ledes inn i en poseformet sylinder uten bruk av agn.
Storfint besøk
På én av stasjonene, i Hornsund på sørvestspissen av Svalbard, ble det skikkelig storfangst.
Se video under:
(Video: Havforskningsinstituttet)
Forsker Kjell Nedreaas forteller:
– Vi hadde akkurat satt ut utstyret vårt da vi brått ble oppmerksomme på isbjørnen på land, ikke langt fra oss. Det var grunt og dårlig sikt i vannet. Vi trakk oss rolig tilbake til forskningsfartøyet.
– Da vi kom tilbake senere, var ikke bamsen å se, men det var heller ikke blåsene våre, sier Nedreaas.
– Det var med en viss spenning vi så gjennom videomaterialet, sier havforsker Kjell Nedreaas.(Foto: Havforskningsinstituttet)
Ved hjelp av en soknekrok fikk de tak i både ruse og kamerarigg.
Blåsene viste seg å være punktert og fulle av vann. Ellers var utstyret intakt.
– Det var med en viss spenning vi så gjennom videomaterialet. Det gikk et gisp gjennom forsamlingen da vi så at vi hadde fått storfangst, sier Nedreaas.
Video av isbjørn på land: Mads Markmanrud, masterstudent ved UiO
Forskernes metoder på toktet rundt Svalbard
14 dagers tokt med forskningsfartøyet «Helmer Hansen» i åtte fjordområder rundt Svalbard.
Toktet samlet forskere og teknikere fra UNIS, UiT, og HI, i tillegg til 14 stipendiater og masterstudenter.
De samler inn data om havmiljø, plankton og fisk ved hjelp av vannprøver, planktonnett, trål, fiskeruser og undervannskamera.
Undervannskameraet er av typen BRUV, som står for «Baited Remote Underwater Video». Ved å bruke to synkroniserte kamera, kan forskerne måle lengden på fiskene og dyrene de ser. Teknikken brukes for å få et bilde av mengde og mangfold.