Annonse

Undersøkelse: Økende krigsfrykt blant nordmenn

59 prosent av de spurte i en ny undersøkelse mener en ny, væpnet konflikt i Europa er sannsynlig i løpet av det neste tiåret – opp fra 55 prosent i fjor.

En bygning truffet av en russisk rakett i Kyiv i forrige uke. Et flertall av de spurte i en undersøkelse mener en ny, væpnet konflikt i Europa er sannsynlig i løpet av det neste tiåret.
Publisert

Undersøkelsen er gjennomført av YouGov for Institutt for fredsforskning (Prio).

45 prosent vurderer det som sannsynlig at en ny verdenskrig innen ti år, opp fra 41 prosent i 2024.

Kjernefysisk angrep

Nesten 40 prosent tror at et kjernefysisk angrep et eller annet sted i verden er sannsynlig i løpet av de neste fem årene.

– En voksende uro for framtiden gjør seg gjeldende blant nordmenn. Disse funnene viser en befolkning som i økende grad merker seg en ustabil verden og er skeptisk til institusjonenes evne til å håndtere dette, sier Prio-direktør Nina Græger.

Samtidig blir bekymringen for svekkelsen av demokratiske verdier og nedgangen i internasjonale institusjoners innflytelse stadig tydeligere, ifølge Prio.

Flertallet mener demokratiet er i tilbakegang

Undersøkelsen viser at 62 prosent av de spurte mener at demokratiet er i tilbakegang på verdensbasis. Tilsvarende er 64 prosent enige i at institusjoner som FN er mindre mektige enn før.

Undersøkelsen ble gjennomført i perioden 28. mai til 2. juni med et utvalg på 1.004 voksne nordmenn. Den gjennomføres årlig.

Opptatt av hva som
skjer i samfunnet?

Utdanning, familie, økonomi, politikk og ledelse er bare noe av det du blir oppdatert på i nyhetsbrev fra forskning.no.

Meld meg på

Powered by Labrador CMS