De gamle grekernes havn var et storslått byggverk. Men naturkreftene vant

Havnen fikk navnet Apollonia og skal ha blitt bygget kort tid etter at byen ble grunnlagt i år 631 før Kristus.

Den lille øya Hammam fikk ramper for å få båter ut i vannet, samt at det er fjernet mye stein.
Publisert
Legg til forskning.no som en foretrukken kilde til dine google-søk.

De gamle romerne og grekerne var fantastiske arkitekter og byggmestere.

Og byggverkene deres vitner om et pågangsmot av det sjeldne.

Noe står fortsatt fjellstøtt. Men mye har også gått tapt gjennom århundrene. 

Et slikt byggverk er nå undersøkt av et forskerteam fra Storbritannia og Libya. De har publisert en studie i det vitenskapelige tidsskriftet Libyan Studies.

Forandret kysten

Naturkreftene spilte ikke alltid på lag, og det var ikke alltid mulig å planlegge for vulkaner eller jordskjelv. 

De gamle grekerne bygget en storslått havn i byen Cyrene, som lå i dagens Libya i Nord-Afrika. De forandret i korte trekk et parti av kysten.

Det måtte enorme mengder stein til for å bygge havnen. Forskerne bak studien anslår 170.000 kubikkmeter.

Den gamle havnen lå i området rundt disse øyene. Nå er mesteparten ute av syne.

Økonomisk viktig

Havnen fikk navnet Apollonia og skal ha blitt bygget kort tid etter at byen ble grunnlagt i år 631 før Kristus.

Målet var at havnen skulle kunne brukes av både store handelsskip og krigsskip. Det var ikke den naturlige havnen dimensjonert for. 

Man skulle trodd at et slikt byggverk ble stående. Men havnen er ikke lenger oppe i dagen.

Kollasj med kart og undervannsbilder av mulige havnespor, steinstrukturer og ruiner.
Forskerne fant diverse spor etter havnen under vann.

Kan ha blitt senket over tid

Ingeniørene visste ikke at havnen lå rett på en forkastning i jordskorpen. Grunnen har altså store bevegelser.

Tidvis har de tektoniske platene ført til store jordskjelv i området. 

Nå fikk heller ikke de som bygget havnen lide for den ustabile jordskorpen. Ifølge studien fungerte havnen fint i om lag 1.200 år og flere tidsepoker.

Heller enn et enkelt jordskjelv tror forskerne at Apollonia ble senket av bevegelser i grunnen over tid. I dag ligger deler av den gamle havnen nesten to og en halv meter under vann.

Her har forskerne undersøkt restene etter den nærmere for å finne ut mer om hvordan havnen trolig så ut opprinnelig. De har også brukt funn fra tidligere studier og bilder tatt med droner fra luften. 

Forskerne avviser at dette primært skyldes endringer i havnivået. 

Kilder

Flemming, N., Nikolaus, J., Boyadem, SM. og Emrage, A. (2026). A port for Cyrene: pre-colonisation coastal topography and rationale for early port buildings and construction at Apollonia. Libyan Studies.

Funnene er også omtalt av Gizmodo.

Opptatt av arkeologi og historie?

Se inn i fortiden og få samtidig siste nytt fra forskning.no om historie, språk, kunst, musikk og religion.

Meld meg på nyhetsbrev

Powered by Labrador CMS