Denne artikkelen er produsert og finansiert av Norges idrettshøgskole - les mer.
Ny studie om seksuell trakassering og overgrep i hestesporten
En ny studie gjennomført i Sverige og Norge viser at seksuell trakassering og overgrep er et problem i flere hestemiljøer.
Bildet er tydelig: de som utsettes for trakassering og overgrep er ofte unge kvinner.
De står i underordnede roller og i avhengighet til eldre menn med innflytelse over hester, trening og konkurranser.
Den nye, vitenskapelige studien er basert SSpå et utvalg av personer fra svensk og norsk hestesektor.
Studien viser at omlag halvparten av de som valgte å svare på undersøkelsen har blitt utsatt for seksuell trakassering og/eller overgrep i hestemiljøer.
Støtende kommentarer og uønskede berøringer
De vanligste rapporterte formene inkluderte støtende seksuelle kommentarer, upassende blikk, å bli uønsket fysisk berørt eller tvunget til å berøre noen andre seksuelt.
Utvalget i denne studien hadde selv har valgt å delta som følge av en åpen invitasjon, og resultatene kan dermed ikke generaliseres til alle i hele hestesektoren, forklarer Åse Strandbu.
Hun er professor ved Norges idrettshøgskole, og prosjektleder for studien.
– Takket være mer enn 600 svar fra deltakere, og en stor andel som har oppgitt at de har opplevd seksuell trakassering eller overgrep, kan vi likevel undersøke hva som kjennetegner disse situasjonene og hvilke grupper og risikofaktorer som er involvert, sier hun.
Et hierarkisk miljø med en maskulin historie
Hestesporten har en militær, maskulin og hierarkisk historie. I dag er det derimot mange jenter og kvinner som er dypt engasjert i stallivet.
Det har også vært en stor økning i kvinneandelen blant trenere. Likevel er det fortsatt mange menn i maktposisjoner.
Deltagerne som hadde opplevd seksuell trakassering eller overgrep beskrev gjerningsmennene som eldre menn i maktposisjoner.
Det kunne være rideinstruktører, stalleiere eller hesteeiere.
Yngre kvinner i underordnende roller var utsatte
De utsatte var ofte yngre kvinner i underordnede roller. Eksempler er hestepassere eller stallpersonale, som tilbrakte mye tid i stallen hver uke.
Slik ubalanse i relasjoner eller makt er velkjente risikofaktorer for seksuell trakassering og overgrep, forklarer forsker Nina Sølvberg.
– Hesten er det store midtpunktet i hestesport. De som eier eller bestemmer over hesten får naturligvis også høy status og stor makt i miljøet, sier Sølvberg.
Dette kan gjøre at noen blir avhengige av andre, og det kan igjen øke risikoen for trakassering eller overgrep.
Noen var mindreårige
Resultatene fra studien viste at gjerningspersonene nesten alltid var eldre menn. De fleste var minst 15 år eldre enn den utsatte.
De som ble utsatt var hovedsakelig kvinner. Mange var unge, til og med mindreårige. Her skiller hestesporten seg ut fra idretten generelt. De fleste nyere studier på idrettsfeltet rapporterer at gjerningsmennene oftere er en jevnaldrende.
Over halvparten av deltakerne hadde aldri fortalt noen om hva de hadde opplevd. De som hadde gjort det, hadde hovedsakelig fortalt til venner eller kollegaer.
Få hadde rapportert formelt, som for eksempel via en politianmeldelse eller en offisiell varsling.
– Dette kan være et uttrykk for en taushetskultur som finnes både i hestesporten og i andre idretter, mener Sølvberg.
Det er viktig at vi jobber videre med tilpassede kanaler for både varsling og informasjon om dette temaet, fortsetter hun.
– Og det må gis informasjon om hvor det er hjelp å få. Deltagerne skal oppleve det trygt og nyttig å si ifra om uønskede hendelser, sier forsker Nina Sølvberg.
Ikke nye problemer
Det finnes allerede tiltak mot seksuell trakassering og overgrep i deler av hestesektoren. Blant annet tiltak som er vist til i Norges Rytterforbunds rapport fra 2021, kalt Trygg rytterglede for alle.
Også i undervisning av rideskolelærere er dette temaet framme. Behovet for disse tiltakene kommer klart fram i denne nye studien.
Resultatene viser hvordan seksuell trakassering og overgrep i hestesektoren kan knyttes til makt og avhengighet. Dette er i stor grad basert på tilgang til hesten og stallen – som er en forutsetning for å kunne drive med sporten.
Dette kan igjen skape sårbare miljøer, der hovedsakelig unge kvinner risikerer å bli utsatt av eldre menn med stor makt. Resultatene fra studien underbygger utfordringene som tidligere har blitt reist i hestesporten.
Ønsker velferd og trygghet både for mennesker og dyr
For å hindre seksuell trakassering og overgrep trengs det klare tiltak og faste rutiner, mener forskerne. Og fordi problemet handler om både kultur, organisasjon og relasjoner, må arbeidet være langsiktig og godt planlagt, utdyper de.
Hestesektoren er også sammensatt, påpeker de. Norges Rytterforbund er en del av Norges idrettsforbund og dermed underlagt Norges Idrettsforbunds regelverk. Andre deler av hestesporten, som utøvere innen trav- og galoppløp, står utenfor dette forbundet.
– Vi håper denne studien kan bidra til å styrke innsatsen mot seksuell trakassering og overgrep i sektoren. Målet er å komme nærmere en hesteverden der velferd og trygghet for mennesker er like åpenbart som velferd og trygghet for hesten, sier professor Åse Strandbu.
Les også disse sakene fra Norges idrettshøgskole:
-
Christina fekk stygge meldingar da ho trente styrke i svangerskapet: Nå gir forskarane grønt lys
-
Melina trente hardt som gravid. Ja, det er trygt for godt trente kvinner, viser forsking
-
6 seiglivede myter om kvinnetrening
-
– Norske barn mangler selvtillit i dypt vann
-
Tor Hansen (73) får no i seg meir protein: – Har gitt store effektar
-
Forskaren blir kalt fotballdoktoren. No får han trenartilbod frå storklubbar
forskning.no vil gjerne høre fra deg!
Har du en tilbakemelding, spørsmål, ros eller kritikk? TA KONTAKT HER