Det var stor stemning da Nasjonalbiblioteket nylig viste korte filmer fra hverdag og fest i Norge for 100 år siden.
Levende bilder var nytt, og folk var slett ikke vant til å se kameraer eller bli filmet. Noen synes det er stas, mens andre smiler sjenert til kameraet.
Filmfotografer dokumenterte kongefamilien, reiseliv, folkeliv, arbeidsplasser, sport og viktige hendelser. Disse korte aktualitetsfilmene ble vist på kino bare få dager etter opptak.
Kong Haakon, dronning Maud og kronprins Olav var nye i Norge i 1905. Mange av de første filmene viste deres ankomst og reiser rundt i Norge de første årene.
Lille Olav på 3 år ble like fascinert av kameraet som alle andre, da han ble filmet på Lillehammer i 1906.
Filmsnutten over er hentet fra aktualitetsfilmen Glimt fra kroningsreisen 1906 : Lillehammer, Ringebu og Vinstra. Du kan se hele hos nb.no.
Slik jobbet politiet i 1919
Det ble trolig laget rundt 2000 aktualitetsfilmer i Norge fra 1905 til talefilmen kom rundt 1930, ifølge Øyvind Hanche, forsker ved Nasjonalbiblioteket.
De fleste har forsvunnet for godt.
Nå har Nasjonalbiblioteket restaurert og utgitt 14 av filmene, med ny musikk laget av komponisten Kjetil Schjander Luhr.
Arbeidslivet var et vanlig tema for filmene. Sildefiske i Ålesund, spinneri i Drammen, brødbaking i Kristiania, nå Oslo.
Under kan du se gatelivet på Karl Johan og politiets arbeid i 1919. Dette er et utdrag av det som trolig var en informasjonsfilm for politiet i Kristiania.
Tilfeldigvis til stede da togene krasjet
Det var lite nyhetsdekning med levende bilder så tidlig på 1900-tallet. Kameraene var tunge og skulle rigges opp. Det var sjelden filmfotografene var på plass når det smalt.
Men da to tog krasjet på Dovrebanen i 1921, var filmfotograf Hans Berge til stede. Han hadde filmet åpningen av den nye banen dagen før.
Seks mennesker døde i ulykken. Om bord på et av togene var statsministeren, utenriksministeren, stortingsmenn og andre prominente personer. De fleste kom unna med mindre skrammer.
Filmen viser de veltede togene dagen etter ulykken.
Når ulykkene varte en stund, rakk filmfotografene fram.
I mai 1930 brant det i Bergen sentrum. 188 familier mistet hjemmene sine. En fotograf filmet brannmennenes arbeid med etterslokking og folk som står med alle eiendelene sine på gata. Filmen viser også brannens herjinger i etterkant.
Folk og natur i 1917
Norsk natur var ofte tema i aktualitetsfilmene. Togreiser, båtliv, ballongferd og turister på cruise.
Filmen under viser rypejakt i Gudbrandsdalen. Jegerne starter på setra og går ut i fjellet med hunder og gevær. Steinar Ofsdal har skrevet og framfører musikken.
Kjendisene
Også kjente mennesker ble filmet. Sonja Henie som danser på skøyter, Gustav Vigelands atelier og skulpturer og Christian Krohg som underviser på kunstakademiet.
Filmen viser Roald Amundsen i 1922 da han er hjemme på besøk før han skal på polarekspedisjon med skipet Maud. Med på filmen er jentene han adopterte i Øst-Sibir, og vi ser folkemassene som vinker farvel på kaia. Til slutt får vi et glimt av et filmkamera á la 1922.
Og vanlige folk
Øyvind Hanche ved Nasjonalbiblioteket tror filmene er interessante i dag på flere måter. De er spennende for alle som har lyst til å se hvordan ting var for 100 år siden.
Øyvind Hanche er forsker ved Nasjonalbiblioteket.(Foto: Nina Kristiansen / forskning.no)
For eksempel badelivet. På 1920-tallet ble det vanlig at menn og kvinner badet på samme badeplass, og kvinner brukte badedrakt. Filmen viser bading ved Oslofjorden i 1922.
– I tillegg kan filmene være interessante for historikere, for her er det jo dokumentasjon av bygninger, folks adferd, klesdrakt og slike ting. For oss er det like viktig at vi tar vare på og viser fram en viktig del av filmhistorien, sier Hanche til forskning.no.
Annonse
Et utvalg av filmer fra 1905 til 1930 er gitt ut av NB på Blu-ray med boken Autentiske blikk. Andre filmer finnes hos nb.no.
Filmsnutten øverst er utdrag fra filmen Gudbrandsdalen og stevne på Lillehammer. Folk har pyntet seg i sin fineste stas og går i tog til sentrum. Hele filmen kan ses her.