– Kompromissløs i kampen for demokrati

Maria Corina Machado fra Venezuela er tildelt Nobels fredspris.

Maria Corina Machado er tildelt Nobels Fredspris.
Publisert

– Hun får Nobels fredspris for sitt arbeid med å fremme demokratiske rettigheter for folket i Venezuela og for kampen for å oppnå en rettferdig og fredelig overgang fra diktatur til demokrati, sier leder Jørgen Watne Frydnes i Nobelkomiteen, ifølge NTB.

Maria Corina Machado er leder for partiet Vente Venezuela, som beskriver seg som sentrumsliberale. Hun var medlem av landets parlament fra 2011 til 2014 og har grunnlagt organisasjonen Súmate som driver med valgobservasjon.

Venezuela omtales av mange eksperter som et diktatur og ledes i dag av president Nicolás Maduro. Han har styrt landet siden Hugo Chávez døde i 2013. Maduros regjeringstid har vært preget av økonomisk krise og politisk uro, ifølge SNL.no

Machado forsøkte å stille som presidentkandidat ved forrige valg, men ble diskvalifisert av det sittende regimet. Hun får nå ikke lov til å å ha noen offentlige verv de neste 15 årene.

Om Nobels fredspris:

Fredsprisen er en internasjonal pris som deles ut årlig av Den norske Nobelkomité.

Nobels fredspris er blitt delt ut 105 ganger siden første gang den ble delt ut i 1901.

Siden andre verdenskrig har prisen i hovedsak berømmet innsats innenfor fire hovedområder: våpenkontroll og nedrustning, fredsmekling, demokrati og menneskerettigheter.

De siste 25 årene har prisen også blitt utdelt for arbeid mot  miljøtrusler og menneskeskapte klimaendinger.

(Kilder: nobelpeaceprize.org og snl.no)

– Leder stor folkebevegelse

Etter valget i fjor har Maduro skrudd til diktaturet ytterligere og blitt enda mer autoritær, ifølge Aslak Jangård Orre, seniorforsker ved Chr. Michelsens Institutt.

Dette har gjort det vanskelig for en opposisjon å organisere seg, sier han.

– Valget representerte på mange måter det endelige skuddet mot demokratiet i Venezuela, sier Orre.

– Machado har likevel klart å lede en stor folkebevegelse som har kjempet for et rettferdig valg. 

Forsker Aslak Jangård Orre har fulgt den politiske situasjonen i Venezuela i lang tid.

– Økt status

Orre sier at tildelingen av Nobels fredspris vil føre til at Machado får økt status.

– Hun er allerede den mest populære opposisjonslederen i Venezuela. Likevel er ikke alle i Venezuela entydige om at hennes politikk vil føre fram.

– Hun er en kompromissløs og noe kontroversiell figur i Venezuela. Når det er sagt, har hun også vært svært kompromissløs i kampen for demokrati.

Ifølge professor Benedicte Bull, Latin-Amerika-forsker ved Universitetet i Oslo, er det litt overraskende at Machado får fredsprisen, skriver VG.

Bull sier til VG at Machado har vært positiv til amerikansk inngripen i venezuelansk politikk.

Machado lever i dag i skjul i Venezuela, ifølge NRK.

Powered by Labrador CMS