Fylkesgeolog Ola Torstensen (t.v.) og forsker Håvard Gautneb viser fram grafitt fra Bø i Vesterålen. NGU har undersøkt tre områder i Vesterålen i sommer. (Foto: NGU)

Fylket støtter mineralkartlegging

Denne artikkelen er over ti år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.

En notis fra Norges geologiske undersøkelse

Nordland fylkeskommune har bevilget en halv million kroner til grafittundersøkelser i Vesterålen. I sommer har NGU-forskere trålet utvalgte områder i Bø på jakt etter det verdifulle mineralet.

- Her har vi feit og fin grafitt, sier forsker Håvard Gautneb og fylkesgeolog Ola Torstensen dypt inne på en skogsveg ved Møkland i Bø. De slår løs et håndstykke av skiferbergarten, som akkurat her inneholder hele 26 prosent av mineralet grafitt.

- Da staten kuttet bevilgningene til programmet Mineralressurser i Nord-Norge (MINN) i fjor, valgte vi å ta en liten del av kostnadene og bevilget 500 000 kroner, sier fylkesgeolog Ola Torstensen.

- Politikerne i Nordland er svært opptatt av mineralnæringen og har alltid hatt fokus på arbeidsplasser og distriktsutbygging. Samtidig har vi hatt et godt samarbeid med NGU i mange år. Vi måtte få gjennomført en nærmere undersøkelse av mulige grafittforekomster i Vesterålen. For oss er intensjonen å etablere nye arbeidsplasser på lengre sikt, sier han.

Powered by Labrador CMS