− Det viser at søvn ikke oppsto for å støtte avanserte mentale funksjoner som tenkning eller drømmer, skriver søvnforsker Laura Bojarskaite til forskning.no.
Laura Bojarskaite forsker på hvordan hjernen renses under søvn ved Universitetet i Oslo.(Foto: UiO)
− Eldre enn hjernen selv
Søvn er farlig oppførsel ute i naturen. Når du sover, kan du lett bli spist.
Allikevel tilbringer altså noen av jordas eldste og mest primitive dyr en tredel av døgnet sovende.
− Søvn er trolig en grunnleggende biologisk tilstand, eldre enn hjernen selv, med en basal og livsnødvendig funksjon, argumenterer Bojarskaite.
I den nye studien studerte forskere ved Bar-Ilan University i Israel to ulike nesledyr: opp-ned-maneten Cassiopea andromeda og sjøanemonen Nematostella vectensis.
Selv om slike dyr ikke har hjerner, har de et slags nervesystem som reagerer på stimuli utenfra.
I motsetning til de fleste andre celler i kroppen deler nemlig ikke nerveceller seg. Derfor må de vi har, tas godt vare på.
Og det er dette som skjer når manetene og sjøanemonene sover, viser den nye studien.
Nervenes DNA repareres mer mens nesledyrene sover.
Sammenhengen gikk også motsatt vei. Ved å stråle UV-lys, som skader DNA, på nesledyrene, tvang forskerne dem til å sove mer enn vanlig.
Den nye studien viser for første gang at også sjøanemonen Nematostella vectensis sover rundt en tredel av døgnet.(Illustrasjonsfoto: Robert Aguilar / Smithsonian Environmental Research Center, CC BY 2.0)
Flere ubesvarte spørsmål
Også hos mus og mennesker er søvn viktig for å holde nervesystemet ved like, viser tidligere forskning.
Annonse
− Våkenhet betyr mer DNA-skade i nerveceller, mens i søvn ser vi økt DNA-reparasjon. Dette tyder på at koblingen mellom søvn og beskyttelse av nervecellers arvemateriale er evolusjonært bevart, forklarer Bojarskaite.
Samtidig gjenstår flere ubesvarte spørsmål.
− Vi vet fortsatt ikke nøyaktig hvordan søvn aktiverer DNA-reparasjon, eller om dette er den opprinnelige funksjonen til søvn, påpeker Bojarskaite.