Annonse

- Byråkratiet har stor makt

Politikere fatter beslutningene, men lokalmakt sitter også andre steder: - At byråkratiet har stor makt, er det få som stiller spørsmål ved i dag, sier doktorand Dag Ingvar Jacobsen.

Publisert

Denne artikkelen er over ti år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.

Den 47-årige statsviteren fra Kristiansand er aktuell med doktoravhandlingen Politikk og administrasjon på lokalt nivå - den lokale administrasjonens politiske makt fra Universitetet i Tromsø.

- For å kartlegge hvor mektig kommunebyråkratiet er i forhold til andre aktører i lokalsamfunnet, ba jeg både politikere og byråkrater om å rangere dem de mente var mektigst, forklarer Jacobsen.

I denne rangeringen kom lokalpolitikere, lokale byråkrater og statlig nivå ut som omtrent like mektige, opplyses det i et presseskriv fra Universitetet i Tromsø. Medienes betydning ble bedømt som liten, men økte med kommunestørrelsen.

Snart valg igjen

Til høsten er det lokalvalg i Norge. Da får kommuneadministrasjoner landet rundt nye politiske personer og konstellasjoner av partier å forholde seg til.

Hvordan bruker administrasjonen sin makt? Til å hjelpe politikerne med å utforme og iverksette politikken? Eller til å motarbeide politikere for å fremme egen agenda? Dette er spørsmål Jacobsen tar opp i avhandlingen.

"Statsviter Dag Ingvar Jacobsen. Foto: Hamre."

Han har studert kommunepolitikere, og fast ansatte kommunebyråkrater i lederposisjoner, i samtlige kommuner i Aust- og Vest-Agder i perioden 2000-2003.

Den kommunale hverdag kan tidvis fortone seg turbulent. Likevel; i all hovedsak er forholdet mellom de to gruppene preget av harmoni og samarbeid, kan Jacobsen opplyse.

Forskningsarbeidet hans viser at de folkevalgte generelt har svært stor tillit til at byråkratiet opptrer i tråd med signaler og ønsker de sender ut.

Byråkratene oppfattes som lojale, og det er svært lite variasjon i denne tilliten mellom medlemmer av ulike politiske partier.

- Ikke nikkedokker

Men byråkratene i admninistrasjonen opptrer ikke som “politiske nikkedokker”, som Jacobsen formulerer det.

Doktoravhandlingen hans viser at frem til politiske vedtak fattes, holder byråkratene den faglige friheten høyt. De sier hva de mener er faglig best, uansett hvor lite populært dette er blant politikerne.

Men; når vedtak er fattet, virker det som om byråkratene forsøker å iverksette så lojalt som mulig, heter det i presseskrivet.

47-årige Dag Ingvar Jacobsen har forsvart avhandlingen sin for dr. philos.-graden ved Institutt for statsvitenskap ved Universitetet i Tromsø. Det skjedde i Kristiansand 25. mai 2007. Dag Ingvar Jacobsen er født på Stord, men oppvokst og bosatt i Kristiansand.

Powered by Labrador CMS