
Marsfarere risikerer hjerneskade
De 24 personene som får enveisbillett til Mars, risikerer å få varige hjerneskader når de blir utsatt for kosmisk stråling.
– Dette er ikke gode nyheter for dem som har meldt seg på, sier Charles Limoll, professor i stråling ved universitetet i California Irvine (UCI).
Ble forvirret

Ny forskning ved UCI viser at mennesker som blir utsatt for kosmisk stråling over lang tid, kan få hjerneskader og demenslignende lidelser. Studien er publisert i Science Advances.
– Hukommelsessvikt og tap av bevissthet og fokus under romfart kan påvirke hvordan astronautene styrer fartøyet, sier Limoli.
For å finne ut hvordan kroppen reagerer, utsatte forskerne mus for partikler fra slik stråling. Seks uker senere hadde de fått betennelser i hjernen som blokkerte signaler mellom celler.
- Se dokumentar: Enveisbillett til Mars
Betennelsene påvirket hvordan musene oppførte seg. I hukommelsestester var de mer forvirret enn før og mistet evnen til å kunne utforske nye situasjoner.
– Slike kognitive forandringer kan bli et stort problem under en reise til Mars, sier Cary Zeitlin ved forskningsinstituttet Southwest i San Antonio til Wall Street Journal.
Se animasjon av studien:
Utenfor magnetosfæren

Seniorforsker På Brekke ved Norsk Romsente forteller at problemet med en marsferd er at den varer lenge og at vi kommer utenfor vår beskyttende magnetosfære.
– Både høyenergetiske partikler fra solstormer og den kosmiske strålingen er et stort problem, sier Brekke til NRK.
Brekke peker på at erfaringen med strålingen er liten, siden mennesker bare bare har vært utenfor jordas magnetfelt i ti dager av gangen. Derimot ser han en mulighet for å utvikle en løsning på problemet.
– Vann og enkelte plastmaterialer stopper høyenergetiske partikler bedre enn metall, og derfor jobber NASA med å utvikle et nytt plastmateriale vi kan bygge romskip av. De har også vurdert å sette opp et magnetfelt rundt romskipet, men det er foreløpig for komplisert og generatoren er for tung, sier han.
Mindre bekymret

Mens forskerne ved UCI er redd for hvordan strålingen kan påvirke astronautene, er andre mindre bekymret. Blant annet en av de 100 personene som kjemper om enveisbillett til Mars, 20 år gamle Robin André Ingebretsen fra Stavanger.
– Jeg bekymrer meg ikke så mye for den nye forskningen, hovedsakelig fordi dette er et problem som det vil bli gjort mye forskning på, sier Ingebretsen til NRK.
Ingebretsen mener vi heller ikke må glemme at marsferden ikke skjer før om tidligst ti år.
– Teknologien vil garantert være mye bedre innen da, sier han.
NASA-talsperson Stephanie Schierholz, har publisert denne uttalelsen om forskningen:
«NASA anerkjenner viktigheten av å forstå hvilken effekt kosmisk stråling kan ha på mennesker i løpet av langvarige oppdrag utenfor jorda. Disse studiene gir oss ny kunnskap slik at vi kan forberede oss enda bedre på reisen til Mars.»
Referanse:
Vipan K. Parihar mfl.: What happens to your brain on the way to Mars, Science Advances 2015, doi: 10.1126/sciadv.1400256
