Unødvendig syke
Søvnproblemer fordobler forbruket av helsetjenester og medisiner. Tilstanden kunne vært unngått med enkle grep, og det kunne spart samfunnet for store kostnader.
Denne artikkelen er over ti år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.

– Selv når en tar høyde for at personer med søvnvansker ofte har andre sykdommer, finner vi at søvnproblemer i seg selv mer enn fordobler forbruket av medisiner og helsetjenester, sier Børge Sivertsen, postdoktor ved Avdeling for klinisk psykologi, UiB.
Sivertsen har nylig studert helseproblematikk knyttet til søvnlidelser. Forskningen er basert på verdens største oppfølgingsstudie, hvor over 60 000 fra Nord-Trøndelag.
Studien viste også at søvnløse har dobbelt så høy risiko for langtids sykefravær og uføretrygd.
Lett å kurere
– Gladnyheten er at søvnproblemer er relativt enkelt å behandle uten medisiner. Som regel er det nok å følge et søvnprogram, forteller Sivertsen.
En tredjedel av den norske befolkningen plages av hyppige søvnvansker.
– Hadde søvnprogrammet vært bedre kjent, kunne en spart personene selv og helsevesenet for store kostnader, mener Sivertsen.
Søvnprogrammet tar i bruk tiltak som blant annet går ut på å legge seg tidlig, og å stå opp tidlig til faste tider. En bør også gå ut av sengen dersom en ikke får sove etter femten minutter.
– Så mange som åtte av ti blir behandlet av programmet, forteller Sivertsen.
– Søvnlidelser bør tas alvorlig

Et av problemene med søvnvansker er at tilstanden som regel har blitt ansett som et symptom på andre lidelser, og ikke tatt like alvorlig som angst og depresjon.
– Søvnvansker bør nå bli ansett som en egen tilstand, som krever egne tiltak. Ubehandlet søvnlidelse utgjør en stor helserisiko, sier Sivertsen.
Høyt medisinforbruk
En bør ikke gå over lang tid med ubehandlet insomnia. Tilstanden kan ofte forverre seg og en kan pådra seg flere lidelser.
– Lite søvn øker blant annet risikoen for angst og depresjon betraktelig. Flere er overvektige og har diabetes og hjerte- og sykdommer, forteller Sivertsen.
SE OGSÅ
-
Etterlyser terapi mot søvnløshet
-
Lite søvn øker ikke ufør-risiko
-
Kvinner og eldre sover dårligst
-
Suicidal av søvnproblemer?
-
Snorkesyke dobler ufør-risiko
-
Beklager godkjenning av tankefeltkurs
-
Sykefravær som sosial rolle
-
Avhengige av vanlige legemidler
-
Brev mot avhengighet
-
Anbefaler flere fagfolk rundt den sykmeldte
-
Uføretrygdes med feil diagnose
-
Utdannede med sterkt redusert uførerisiko