
Næringslivet brukte mer på forskning
Næringslivet utførte forskning og utvikling for om lag 29,5 milliarder kroner i 2016, viser tall fra SSB. Dette er en vekst på 6 prosent fra 2015.
Målt i faste priser var veksten nesten 4 prosent, opplyser Statistisk sentralbyrå. Sammenlignet med rekordveksten de to foregående årene regnes veksten imidlertid som moderat.
For foretak i tjenesteytende næringer har veksten de siste årene vært betydelig, og veksten fortsatte i 2016. Kostnadene til egenutført FoU økte med 1,5 milliarder kroner eller 10 prosent sammenlignet med 2015. Litt over halvparten av næringslivets FoU ble utført i tjenestenæringene. IKT-tjenester er den enkeltnæringen med mest FoU, og de har hatt en vekst på 19 prosent.
Andelen kvinner blant næringslivets FoU-personale har bare økt med 1 prosentpoeng fra rundt 20 prosent i 2007 til rundt 21 prosent i 2016.
SE OGSÅ
-
27 eliteuniversitet forskar samla meir enn fleire store industrinasjonar
-
Mindre til petroleumsforsking, men ikkje mykje meir til forsking på fornybar energi
-
Stoler virkelig ikke nordmenn på forskning?
-
- Vi må gjøre det himmelsk å bli forsker
-
Ingeniørenes hemmelige superhelter
-
Hva skal oljeforskerne gjøre nå?
-
Forskere advarer mot statlig styring etter oljen