
Forskere tror screening av røykere kan avdekke kreft tidlig
Forskere fant flere krefttilfeller enn ventet etter et forskningsprosjekt med røykere.
– Vi ser at lungekreftscreeningen avdekker krefttilfeller tidlig nok til å operere og før kreftsykdommen sprer seg, sier overlege og forsker ved Ahus (Akershus universitetssykehus), Haseem Ashraf, i en pressemelding.
En gruppe på 2.000 røykere og eksrøykere deltok i et forskningsprosjekt hvor det ble gjennomført en lungekreftstudie i mars. Studien er ennå pågående, men av de rundt 500 skannede deltakerne er det foreløpig avdekket lungekreft hos ti personer.
Andelen som har fått påvist lungekreft i den pågående gjennomførbarhetsstudien, har så langt vært større enn forventet.
Ashraf viser til at de har funnet en høyere andel av krefttilfeller enn tidligere europeiske screeningsstudier, blant annet fra Danmark.
– Kunnskap om effekten av screening har vært kjent i flere år. Resultatene så langt gjør oss bare enda sikrere på at screening av røykere er et fornuftig tiltak, sier Ashraf.