Voksesmerter kan vare lenge
Mange ungdommer går rundt med det som gjerne kalles voksesmerter. Noen ganger tar det lang tid å vokse det av seg.
Denne artikkelen er over ti år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.

Mange barn og unge har i årenes løp måttet avfinne seg med diagnosen voksesmerter når de har klaget over vondt i legger, lår og knær.
Nå viser en dansk studie av 3000 ungdommer at smertene ofte kan vare langt ut over barneårene.
Spesielt er det mange unge som har vondt i knærne.
Vondtene kan gå ut over både sportsaktiviteter og livskvalitet.
Hver tredje hadde knevondt
– Vi fant at hver tredje ungdom mellom 12 og 19 år hadde problemer med vondt i knærne, forteller Michael Skovdal Rathleff til nettavisen hos Aarhus universitet.
- Les også: Hva er voksesmerter?
– Flere enn halvparten av disse ungdommene hadde fortsatt vondt i knærne to år etter at de ble spurt første gangen.
Så dette er ikke nødvendigvis noe man vokser raskt av seg.
Undersøkelsen tyder på at smerter i knær, legger og lår hos ungdom kan være et større problem enn hittil antatt. Ifølge forskeren er det også andre grunner til å ta disse smertene alvorlig:
– Dersom knesmerter ikke blir behandlet, er det risiko for at smertene blir kroniske. Det får selvsagt konsekvenser for den enkeltes hverdag og muligheter til å utfolde seg senere i livet, sier Skovdal Rathleff.
Slutter med sport
Smerter i knærne får ofte ungdommer til å slutte med sportsaktiviteter som fotball.
Det er uheldig, fordi det da ofte viser seg veldig vanskelig for en ungdom å komme i gang igjen med sport og trening, sier Rathleff, som også er fysioterapeut.
- Les også: De smertefulle tenåra
Andre undersøkelser har vist at om lag hver tredje voksne person i Danmark sliter med smerter i knærne. Artrose i kneet i voksen alder kan i noen tilfeller ha begynt med knesmerter i ungdomsårene, tror forskeren.
Begynn behandling tidlig
Den gode nyheten er, ifølge den danske forskeren, at hos opp mot halvparten av ungdommene blir smertene borte med riktig behandling.
- Les også: Ikke klar over barnas smerter
Men han tror at enda flere kan bli kvitt smertene, om man kommer ennå tidligere i gang med behandlingen.
– Ikke alle unge med vondt i knærne behøver å gå til fysioterapeut.
– Men får vi til et tettere samarbeid mellom pasientens fastlege og fysioterapeuter om å hjelpe disse ungdommene, kan det være en løsning, foreslår Rathleff.
Referanse:
Sten Rasmussen m.fl: High prevalence of daily and multi-site pain – a cross-sectional population-bsed study among 3000 Danish adolescents, BMC Pediatrics, 2014