Cannabis gir flere siktelser
Ungdom som har brukt cannabis ti ganger eller mer siste år før de er 20 år har høyere sannsynlighet enn ikke-brukere for å bli siktet for minst en forbrytelse i løpet av tjueårene.
Denne artikkelen er over ti år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.

Dette skyldes primært brudd på narkotikalovgivingen, og ikke annen type kriminalitet.
- Det er ikke signifikante forskjeller mellom brukere og ikke-brukere for annen type kriminalitet, sier forsker Torbjørn Skardhamar i Statistisk sentralbyrå.
Sammen med professor Willy Pedersen ved Universitetet i Oslo har han skrevet analysen “Cannabis and crime. Findings from a longitudinal study”, publisert i det vitenskapelige tidsskriftet Addiction.
Bryter narkotikalovgivningen
Studien viser at de som bruker cannabis har økt sannsynlighet for å bli siktet for forbrytelser, men ikke på grunn av vold, vinning eller annen kriminalitet.
- Overhyppigheten skyldes brudd på narkotikalovgivingen. Mange tas for bruk og besittelse, men også for omsetning. Hovedkonklusjonen er at cannabisbruk ikke ser ut til å være knyttet til økt senere kriminalitet utover narkotikalovbrudd, opplyser Skardhamar.
Større forbruk øker sjansen for å bli siktet
Det er bare de med et visst cannabisforbruk (mer enn 10 ganger siste år) som er overrepresentert i kriminalstatistikken sammenlignet med ikke-brukere.
Studien så på bruk av cannabis ved 20-årsalderen og siktelser for forbrytelser begått i alderen 20-27 år, og kontrollerer for relevante bakgrunnsvariabler.
Studien fant følgende:
- For alle mulige typer forbrytelser under ett har cannabisbrukere fire ganger høyere sjanse (oddsrate) for å bli siktet for forbrytelser på et senere tidspunkt.
- Hvis man kun ser på narkotikarelatert kriminalitet, så har cannabisbrukerne sju ganger så høy sjanse for å bli siktet.
- Hvis man holder narkotikakriminalitet utenfor, har cannabisbrukere derimot ikke signifikant forskjellig sannsynlighet for senere siktelse for forbrytelser.
Referanse:
Pedersen og Skardhamar: Cannabis and crime. Findings from a longitudinal study i tidsskriftet Addiction, Published Online: 15 Oct 2009, DOI: 10.1111/j.1360-0443.2009.02719.x
Les mer:
Morgenbladet: Cannabis bør legaliseres (Essay, 16. oktober 2009)
Aftenposten: Pasienter blir kriminelle (Kronikk, 21. oktober 2009)
SE OGSÅ
-
Hasjrøyking ødelegger DNA-et
-
Uenighet om cannabis
-
En rev er fremdeles en rev
-
Slik bruker vi rusmidler
-
Røyker cannabis - ikke tobakk
-
Første prøve av cannabis mot leddgikt
-
Rev bak øret? La den bli der.
-
Mer selvskading hos cannabisbrukere
-
Fengsler danner ikke nettverk
-
Tenker bedre med cannabis
-
Vil få hasjrøykerne ut av båsen
-
Fra hasj til tyngre stoffer
-
– Kulturen farligere enn helseeffektene
-
Mindre cannabis blant de yngste
-
Medisinske munchies
-
Snillere svensk ungdom