Bioforsk, NILF og Skog og landskap slås sammen
Denne artikkelen er over ti år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.
Regjeringen har vedtatt å slå sammen Bioforsk, Norsk institutt for skog og landskap og Norsk institutt for landbruksøkonomisk forskning til ett institutt fra 15. juli 2015, skriver Landbruks- og matdepartementet på sine nettsider.
Det er allerede vedtatt å slå sammen Statens landbruksforvaltning og Statens reindriftsforvaltning til et nytt Landbruksdirektorat fra 1. juli i år.
– Regjeringen vil ha effektiv landbruksforvaltning og bedre bruk av forskningsmidler, sier landbruks- og matminister Sylvi Listhaug.
– Med sammenslåingen av Bioforsk, Norsk institutt for skog og landskap og Norsk institutt for landbruksøkonomisk forskning samler vi kreftene innen landbrukets forsknings- og utviklingsmiljø. Mindre ressurser skal heretter gå til administrasjon, drift og vedlikehold, og mer til utvikling av ny kunnskap, innovasjonsrettet arbeid og forvaltningsstøtte, sier Sylvi Listhaug.
Forskningen blir i økende grad internasjonalisert. EUs forskningsprogrammer stiller større krav til tverrfaglig forskning og gir større konkurranse om forskningsmidler. I Forskningsrådets nylig fremlagte ”Strategi for instituttsektoren 2014-2018”, går det frem at mange av forskningsinstituttene i Norge er relativt små, sårbare og i liten grad har infrastruktur og støttefunksjoner som er nødvendige for å delta i konkurransen om forskningsmidler.
– Det grepet vi nå gjør skal styrke norsk landbruksforskning sin konkurransekraft. Det nye instituttet blir Norges tredje største forskningsinstitutt, sier Sylvi Listhaug.