Annonse

Halal-kjøtt er god butikk

De norske bøndene og fiskerne kan tjene over halvannen milliard kroner på å tilby kjøtt, fisk og grønnsaker tilpasset innvandrermarkedet, mener forskere.

Denne artikkelen er over ti år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.

Forsøksringen Telemark har undersøkt muligheten for å selge mat til innvandrergrupper. Prosjektleder Arnulf Rein anslår markedet til mellom 1,5 og 1,7 milliarder kroner, skriver Nationen.

Innvandrerne etterspør blant annet halalslaktet kjøtt, billig småfisk og nye typer og billigere frukt og grønnsaker.

- Over 90 prosent av de spurte lurer på hvor de kan finne lavere kvaliteter av frukt og grønnsaker. De trenger jo ikke utstillingsvare når det bare skal kuttes opp og brukes i en pai, sier Rein.

De ønsker også grønnsaker som ikke dyrkes i Norge i dag, men som det kan være klimatisk grunnlag for å dyrke.

(NTB)

Powered by Labrador CMS