Politiet taklet Åstaulykken bra psykisk, viser forskning
Etter den store togulykken på Åsta i januar 2000, har ikke politifolk som deltok i ulykkesarbeidet fått mer psykiske problemer enn gjennomsnittet for politifolk.
Denne artikkelen er over ti år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.
-En fryktelig belastning for alle som var involvert, sier politioverbetjent Ragnar Larsen som deltok i redningsarbeidet etter ulykken. Ulykken krevde 19 liv, og 67 ble skadd. Et forskningsprosjekt i regi av psykolog Elin Karlsen viser at personellet som var med på redningsarbeidet, ikke har større psykiske problemer enn det politipersonell generelt har, skriver Aftenposten.
-Årsaken er trolig at politiet i dag er blitt godt trent til å takle slike utfordringer. Det er etablert formelle tiltak som kollega-støtte, psykologisk debrifing og interne samlinger, sier Karlsen, som har gjennomført undersøkelsen på oppdrag fra Østerdal politidistrikt og Politidirektoratet.
Hendelser som å ordne opp i et slagsmål på byen eller å gi et dødsbudskap til noen man kjenner, trekkes frem som like belastende eller mer belastende enn Åsta-ulykken.
(NTB)