Annonse

Denne artikkelen er produsert og finansiert av Universitetet i Oslo - les mer.

Onani: Menn gjør det nesten tre ganger så ofte som kvinner 

Ny forskning på nordmenns onanivaner viser hva som påvirker disse intime øyeblikkene av selvnytelse.

Kvinnehånd griper dyne.
Forskerne studerte over 2.500 nordmenns onanivaner fra 19 til 50 år.
Publisert

En ny onanistudie viser at hvor ofte vi onanerer, påvirkes av kjønn, foreldreskap, seksuell orientering og livsløp, men ikke av religion eller utdanningsnivå.

Studien fra forskere ved Psykologisk institutt ved Universitetet i Oslo, er nylig publisert i det vitenskapelige tidsskriftet Journal of Sex Research.

Erstatter ikke sex

Det er velkjent at menn pleier å onanere mer enn kvinner. I denne nye studien fant forskerne at kvinner gjør det, i snitt, fire ganger i måneden, mens menn onanener omtrent elleve ganger i måneden.

Men for første gang fant forskerne distinkte kjønnsforskjeller i onanimønstre gjennom livsløpet: 

For kvinner økte onaneringsfrekvensen gradvis inn i tidlig 30-årene, før den falt litt, mens menn onanerte stort sett stabilt gjennom hele voksenlivet.

Disse trendene vedvarte selv etter å ha regnet inn hvor ofte man har sex med partner. Noe som tyder på at onani ikke bare erstatter seksuell aktivitet med en partner.

Mindre tid til å onanere

Familiesituasjon påvirket mønstrene, mest for menn. Menn med partner har ulike onanivaner enn enslige menn. 

Slik var det ikke for kvinner. Hvor ofte menn onanerer, beror også på mengden seksuelle fantasier. Kvinners vaner forble upåvirket av dette.

Foreldreskap var viktig for både kvinner og menn. Personer som forble barnløse, hadde større økning i onaneringsfrekvens fram til 30-årsalderen etterfulgt av en brattere nedgang enn hos de som ble foreldre.

– Dette skyldes sannsynligvis at personer med partner eller barn har mindre tid til å onanere, sier Anna Ivanova, forsker ved Psykologisk institutt på Universitetet i Oslo.

Anna Ivanova.
Forsker Anna Ivanova mener at funnene også handler om helhetlig og positiv forståelse av menneskers intime behov.

Homofile onanerer mer

Seksuell orientering har også betydning. Deltakere som identifiserte seg som heterofile, rapporterte å onanere mindre enn ikke-heterofile på tvers av alle aldre.

Religiøs tilknytning og utdanningsnivå påvirket derimot ikke onaneringsfrekvensen over tid.

Ifølge Ivanova viser funnene at onani ikke bare er en isolert handling, men en handling som reflekterer folks livssituasjoner.

Hverdagsgleder

– Det er et slags seksuelt uttrykk som varer, uavhengig av om vi er seksuelt aktive med andre.

Ivanova tror studien sier noe om hvordan samfunnet forstår seksuell utvikling og velvære blant voksne.

– Å normalisere onani som en vanlig bestanddel i voksne menneskers seksualitet, kan bidra til en mer helhetlig og positiv forståelse av menneskers intime behov, sier Ivanova.

Studerte onanivaner hos mange over tid

Hun forteller at langtidsstudier om dette temaet har manglet. Ikke mange forskere har hatt tilgang til data om onanivaner der deltakerne har blitt undersøkt flere ganger i løpet av livet.

Forskerne fra Psykologisk institutt har fylt dette tomrommet ved å følge over 2.500 nordmenns onanivaner fra de var 19 til de ble rundt 50 år.

Deltakerne ble undersøkt tre ganger i løpet av livet: Først i slutten av tenårene i 1999. Den siste gangen var i 2020 da de befant seg midt i livet.

Ved hjelp av avanserte statistiske metoder kartla forskerne hvor ofte deltakerne onanerte hver måned fra sen ungdomstid til middelalderen.

Referanse:

Anna Ivanova mfl.: Masturbation Trajectories from Late Adolescence into Mid-Adulthood: A Population-Based Longitudinal Study. The Journal of Sex Research, 2025. Doi.org/10.1080/00224499.2025.2489091

Powered by Labrador CMS